NEWS

Міжнародна протиракова спілка UICC надала два гранти

СТАТТЯ В ЖУРНАЛІ

Завдяки першому гранту UICC єдина сертифікована патоморфологічна лабораторія в Запоріжжі OncoLab-Ulis отримала можливість проводити безкоштовні морфологічні та імуногістохімічні обстеження хворих на рак молочної залози. Ця лабораторія, що відповідає вимогам до сучасної онкології та має відповідні сертифікати якості, представлена колективом, орієнтованим на вирішення наамбітніших онкологічних завдань. Великий досвід проведення морфологічних та імуногістохімічних досліджень, орієнтування на європейські стандарти, тісні професійні зв’язки з провідними закордонними клініками та лабораторіями, а також бездоганна репутація – все це виводить лабораторію OncoLab-Ulis у лави кращих медико-діагностичних установ України.
Під час війни медичний центр «Юліс» і лабораторія OncoLab-Ulis ні на день не припинили надання допомоги онкологічним пацієнтам. Важливо відзначити, що, незважаючи на активні бойові дії, вимоги до морфологічного та імуногістохімічного тестування залишаються найвищими, а якість патоморфологічних висновків лабораторії продовжує відповідати міжнародним стандартам.
Після отримання благодійним фондом «Світ проти раку» гранту від UICC за проєктом Morphological and immunohistochemical diagnosis of breast cancer in women of the South-East of Ukraine during the war для жінок із діагнозом рак молочної залози обстеження та лікування стали більш доступними. Безкоштовне морфологічне та імуногістохімічне дослідження тканин пухлини з визначенням стандартної панелі маркерів ER, PG,
HER/2, Ki-67 сьогодні проводиться у всіх пацієнток Запоріжжя та області, незалежно від того, в якому медичному центрі вони лікуються.
Другий грант UICC був присуджений запорізькому фонду «Світ проти раку» за проєкт психологічної підтримки онкологічних хворих під час війни.
Зв’язок між психологічною воєнною травмою та раком викликає все більшу стурбованість медичної спільноти України. Ще вісім років тому онкологи виявили, що після гострої фази російсько-української війни 2014 року серед молодих людей віком 30-45 років, які брали участь у бойових діях, щорічно реєструється велика кількість випадків раку. Онкологічні захворювання можуть  бути пов’язані не лише зі впливом «воєнних» канцерогенів, а й із перенесеним стресом.
Не менш важливою є психологічна підтримка онкологічних пацієнтів, яких уражає смертельно небезпечна хвороба під час війни. Впоратися зі стресом самостійно або за допомогою родичів, як правило, неможливо. Для цього потрібна допомога професійних психологів.
У 1947 році психологічна реабілітація була офіційно оголошена Американською комісією з медичних спеціальностей як самостійна дисципліна, а в 1971-му – виділена в окремий міждисциплінарний напрям клінічної онкології. Нині реабілітація пацієнтів є багатоетапним процесом комплексу професійних медичних, соціально-економічних і психологічних заходів.
На жаль, через війну в Україні отримати допомогу професійного психолога онкологічним пацієнтам стає дедалі важче.
Завдяки гранту UICC психологічний супровід, підтримка та реабілітація онкологічних хворих, а також членів їхніх сімей на Південному Сході України, де відбуваються бойові дії, стали реальними. Тепер психологічна допомога онкологічним паці- єнтам здійснюється на всіх етапах хвороби – у момент встановлення первинного діагнозу, під час проведення радикального чи паліативного лікування, періоду спостереження та реабілітації.
Будь-який пацієнт з онкологічним діагнозом може записатися на прийом до психолога залежно від бажання отримувати індивідуальні або групові консультації online чи offline.
У центрі «Юліс» активно застосовується біосугестивна терапія, яка є новим напрямом психологічної онкології. Цей метод був випробуваний і добре зарекомендував
себе в Україні як один зі способів психологічної допомоги військовим із діагнозом посттравматичний стресовий розлад. Він рекомендований Міністерством оборони України та Військовим інститутом Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка для використання у роботі з військовими та цивільними особами з метою корекції порушень психоемоцій- ної сфери.
Сеанси біосугестії дозволяють контролювати різноманітні небажані психологічні симптоми: тривогу, депресію, фобії, хронічну втому, апатію, розлади сну, погіршення когнітивної сфери (пам’ять, увага, зміни настрою, агресія). У медичному центрі «Юліс» метод зазвичай використовують під час сеансів хіміотерапії.
Психологічна реабілітація дорослих і дітей з онкологічними захворюваннями може проводитися за допомогою іпотерапії – адаптивної верхової їзди, унікальність якої полягає в гармонійному поєднанні впливу тілесно орієнтованих і когнітивних прийомів на психіку пацієнта. Цей вид психологічної реабілітації став можливим завдяки взаємодії фонду «Світ проти раку» з благодійною громадською організацією «Срібна підкова».
Робота фонду «Світ проти раку» щодо психологічної підтримки онкологічних пацієнтів та їхніх сімей не припиниться і після війни, яка рано чи пізно перестане бути головною проблемою України.