Костянтин Ковальов
Директор та засновник фонду
Європейська онкологічна організація (ECO) підтримала ініціативу українського фонду «Світ проти раку» і звернулася до ВООЗ з пропозицією вивчити вплив війни і «канцерогенів воєнного часу» на рак в Україні

Європейська онкологічна організація (ЕСО) підтримала ініціативу українського Фонду «Світ проти раку» щодо необхідності вивчення впливу військових факторів на ризик онкологічних захворювань в Україні та рекомендувала Світовій Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) розглянути можливість створення програми «Best Buys» (найкращі рішення) чи аналогічної ініціативи щодо надання допомоги країнам в управлінні неінфекційними захворюваннями (НІЗ) у сценаріях воєнного часу.

Будучи частиною великих міжнародних мереж боротьби з раком, куди входять понад 300 державних та неурядових громадських організацій, метою яких є профілактика, скринінг, рання діагностика, лікування та реабілітація онкологічних захворювань, український Фонд «Світ проти раку» був запрошений до обговорення програми «Best Buys» - який є основним документомполітики «найкращих рішень» та рекомендованих втручань для боротьби з НІЗ на основі глобального плану дій. Цей план, схвалений у травні 2017 року на 70-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я, у сьогоднішніх реаліях потребує оновлення, для чого у світовій медичній спільноті було розгорнуто широку дискусію, термін якої завершився 28 серпня 2022 року.

Беручи участь у дискусії, науковий керівник та амбасадор Фонду «Світ проти раку» професор Олексій Ковальов зазначив, що в той час, коли весь світ переймається загрозою зростання кількості випадків онкологічних захворювань через припинення програм профілактики та скринінгу під час пандемії Covid, наслідки впливу війни на захворюваність на рак в Україні поки що невідомі.

Директор фонду «Світ проти раку» Костянтин Ковальов зазначив, що незважаючи на воєнні конфлікти, які постійно продовжуються, проблема «Війни і раку» світовою онкологічною спільнотою на сьогоднішній день практично не вивчена. Проте вплив «канцерогенів воєнного часу» на здоров'я людей потребує серйозного наукового дослідження. В іншому випадку, найближчими роками не лише Україну, а й інші країни, може очікувати епідемія на рак легенів, шлунка, печінки, шийки матки та пухлин інших локалізацій.

Європейська онкологічна організація (ЕСО) наголосила, що «канцерогени воєнного часу», у тому числі онкогенні віруси та бактерії — ВПЛ, ВЕБ, віруси гепатиту В і С та Helicobacter pylori, ризики інфікування якими зростають під час масової міграції людей, — стають все більш серйозною проблемою для управління та реагування в умовах війни та екологічних катастроф .

Ricardo Moschetti, співробітник із політики ЕСО, зазначив «…дуже цінний внесок та досвід, якими поділилися наші колеги з українського фонду «Світ проти раку».
Він заявив, що Європейська онкологічна організація (ЕСО) рекомендує ВООЗ розглянути можливість створення програми «Best Buys» або аналогічної ініціативи щодо надання допомоги країнам в управлінні НІЗ (неінфекційними захворюваннями) у військових сценаріях. Такий керівний документ міг би містити рекомендації з таких питань, як розгортання моделей скринінгу з самостійним відбором проб Self-sampling та використання центрів для біженців як пунктів надання онкологічних послуг, як це зробили лікарі, співробітники та волонтери Фонду «Світ проти раку» в Запоріжжі.
«Ми також рекомендуємо, продовжив Ricardo Moschetti, співробітництво ВООЗ та ЄС у вивченні впливу нинішньої війни на захворюваність на рак в Україні».

Незалежно від майбутнього рішення ВООЗ щодо пропонованої ініціативи, Європейська протипухлинна організація (ЕСО) та фонд «Світ проти раку» мають твердий намір реалізувати наукову програму «Вивчення впливу війни на онкологічну захворюваність в Україні», розробити та застосувати на практиці ефективні методи профілактики, скринінгу, раннього виявлення, лікування та реабілітації хворих на рак у нашій країні під час війни та найближчими повоєнними роками.

До цієї програми планується залучити науково-академічні та практичні онкологічні установи, які будуть брати участь в перебудові та розвитку онкологічної служби України.