Одночасний скринінг раку легень і коронарного атеросклерозу у військових, пожежників і цивільного населення України під час і після війни
Одночасний скринінг раку легень і коронарного атеросклерозу у військових, пожежників і цивільного населення України під час і після війни
Згідно даних Global Health, на кожну смерть на війні може припадати дев'ять смертей, які на перший погляд не пов'язані з бойовими діями. Відомо, що за останні 20 років кількість деяких видів раку у ветеранів армії США збільшилася на 110%. У колишних військових існують ризики розвитку злоякісних пухлин печінки, підшлункової залози, сечового міхура, нирок, сечоводів, передміхурової залози, меланоми, щитоподібної залози, пухлин головного мозку, лімфоми та лейкемії. У жінок-військовослужбовців та волонтерок ймовірність раку молочної залози майже на 40% вища, ніж у решти населення. Відомо також, що у армійських ветеранів суттєво підвищений ризик атеросклерозу і ішемічної хвороби серця. Так, після Корейської війни 80% чоловіків віком до 35 років мали ураження коронарних артерій, а після війни у В’єтнамі було встановлено, що атеросклероз був присутній у 45% комбатантів, причому у 5% захворювання було важким. Сьогодні отримані переконливі докази, що атеросклероз і рак розвиваються одночасно. Отже, військові та пожежники знаходяться в групі підвищеного онкологічного і кардіологічного ризику. Найближчим часом після війни рак легень і ішемічна хвороба серця можуть стати головною проблемою для військових і цивільного населення України. Все це вимагає проведення заходів первинної і вторинної профілактики раку і атеросклерозу. За ініціативи і підтримки фонду Світ проти раку була розроблена і розпочата програма профілактичної і терапевтичної кардіоонкології, яка включала в тому числі проведення одночасного скринінгу раку легень і коронарного атеросклероза в групах ризику. Фонд сприяв і профінансував видання посібника для сімейних лікарів, онкологів і кардіологів.
Скринінгове обстеження включає виконання низькодозової компьтерної томографії легень (НДКТ) і вимірювання вмісту солей кальцію в коронарних артеріях за допомогою неконтрастної мультидетекторної комп'ютерної томографії серця (MDCT). Ступінь кальцифікації артерій кількісно оцінюється з використанням шкали Агатстона.
Про перші отримані результати було повідомлено в серпні 2024 року на Всесвітньому протираковому конгресі в Женеві, Швейцарія, який відбувся під егідою Міжнародного протиракового союзу.